ПРАЗНИЧНА ЧАРОЛИЈА

У уторак, 10. децембра 2024, одржан је огледни час из предмета фармацеутско- технолошке операције и поступци- вежбе. Наставница Милена Спасовић је идејни творац, организатор и реализатор часа. Час је назван „Празнична чаролија“ , а својом атмосфером је у потпуности оправдао име. Школску апотеку испунили су звуци празничних мелодија и мириси који асоцирају на зиму, мирис цимета и борових иглица. На зиду апотеке пројектовани су призори новогодишње и божићне идиле. Учесници часа су закитили себе неким новогодишњим реквизитом- Деда Мразовом капицом, Рудофолвим носићем или рогићима... Доброг расположења није недостајало.

У реализацији часа су учествовали ученици одељења Ф 1/1, и то као ученици- едукатори и ученици преостала три образовна профила Школе, тј. ученици- гости (МС 1/1, Л 1/1, СТ 1/1). Сви они били су подељени у парове, тако да је сваки пар чинио један будући фармацеутски техничар и један ученик- гост. „Домаћини“ су своје вршњаке подучавали вештинама које су стекли у првим месецима свог средњошколског образовања. Били су предани и вешти учитељи. Њихови гости су их посвећено пратили и тако стекли нова знања и вештине. На часу су сви заједно мерили масу прашкастих супстани, масу течности, запремину течности, одмеравали масу течности на капи, израђивали растворе и вршили потребна фармацеутска прерачунавања.

Крајњи резултат били су обојени раствори у свим бојама дугиног спектра, који су представљали украсе за фармацеутску новогодишњу јелку.

За успомену на ово празнично учење и дружење, учесници часа су се фотографисали поред своје јелке.

Часу су присуствовале и колеге: Гордана Ненадић, помоћник директора и руководилац Педагошког колегијума,  Јасмина Павићевић, педагог, Марија Бркић- Кецман, педагог, Соња Николић, координатор образовног профила фармацеутски техничар,  Мирјана Лазић, наставник стручних фармацеутских предмета, Александар Вујичић, наставник стручних фармацеутских предмета.

Час је похвално оцењен и од стране ученика и од стране присутних колега.

У плану је да се час „Празнична чаролија“ одржава сваког уторка, до краја првог полугодишта, с тим што би у улози ученика- едукатора и улози ученика- госта сваки пут били други ђаци.

ГАЛЕРИЈА СЛИКА

3a14afa8-e7ec-45ae-adf7-c3cfc3234835.jpg

СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ХИВ-А

У Медицинској школи је 02.12.2024. године у 12 часова обележен Светски дан борбе против ХИВ-а у свечаној сали. У организацији су учествовали представници управе школе, наставници здравствене неге Јована Предојевић Ћоровић, Марија Нешић, наставник српског језика Санела Тополовић и представници ГО Звездара. Наставница српског језика и књижевности Санела Тополовић је са ученицима из одељења МС 3/1 организовала пригодан програм у циљу сећања на жртве СИДЕ и разговора са гинекологом, психологом и представником Јазас-а. У холу школе су постављени радови ученика трећег разреда одсека медицинска сестра-техничар чији је био циљ превенција ХИВ инфекције и подизање свести о значају заштите здравља. Ученици су израдили своје радове уз помоћ наставника Јоване Предојевић Ћоровић и Марије Нешић.

Обележавању Светског дана борбе против ХИВ-а су присуствовали директор школе, наставници и ученици из наше школе, ученици других школа са територије општине Звездара и представници ГО Звездара. Сви смо имали прилику да чујемо новине у лечењу ХИВ инфекције. Наглашено је више пута како се спроводи превенција ХИВ-а. Такође је психолог појаснио стигматизацију инфицираних особа и могућности заштите од стигматизације.

Представник Јазас-а је похвалио ученике наше школе који су водили програм, а похвалама су се придружили гинеколог, психолог, представници ГО Звездара. Такође су упућене похвале и велика захвалност организаторима.

Поносни смо на све наше ученике и колеге који су учествовали у организацији, реализацији и подржали обележавање Светског дана борбе против ХИВ-а. Било је задовољство организовати овакав програм који захтева мултидисциплинарни приступ и сарадњу.

Јована Предојевић Ћоровић

0922cbed-cf75-406a-be05-95576e776d77.jpg

Конференција „Teen Talk“

Конференција „Teen Talk“ је одржана 05.12.2024. године у Дечијем културном центру са трајањем од 9 до 14 часова. На конференцији је било више панела - Зашто желимо што пре да одрастемо, Млади предузетници – снага иновације и будућност бизниса, Вештачка интелигенција – предности и изазови које носи АИ, Teen Talk ординација, Шта све није љубав, Teen Talk саветовалиште – шта све треба да знаш о ХПВ-у. На конференцији су учествовали ученици који су завршили нашу школу прошле године – Михајло Микић из одељења МС 4/5 као саговорник првог панела, Владимир Анђелић из одељења МС 4/6, као водитељ Teen Talk ординације, и Јелена Нешковић из одељења МС 4/6, као учесник панела Шта све није љубав.

Конференцији су присуствовали наставници: Јована Предојевић Ћоровић, Марија Нешић, Љиљана Јушчак, Биљана Миливојевић, Слађана Сарић, Данка Радосављевић, Емилија Стојковић, Бојана Ђинђић и педагог Марија Бркић Кецман са ученицима из одсека медицинска сестра-техничар (одељења МС 3/1, 3/5, 3/6, 4/1, 4/2 и 4/4).

Ученици су веома достојанствено представљали школу. Пажљиво су слушали све панеле. Организатори панела су похвалили наше садашње и бивше ученике и захвалили се на квалитетној сарадњи. Поносни смо на све наше ученике који су учествовали на конференцији. Било је задовољство присуствовати оваквој конференцији, чути шта је све ново у науци и медицини. Сви ученици су веома задовољни и радо су поделили са наставницима своје импресије и одушевљење у жељи да поново присуствују сличном догађају.

Јована Предојевић Ћоровић

3e7d12a1-e156-4887-8ce0-ca26f1fe5cfc.jpg

Дани лабораторијске дијагностике Републике Србије са међународним учешћем - Тара 2024.

Наствнице Маја Борић и Бојана Рвовић из Стручног већа Лабораната наше школе, учествовале су и ове године на  највећем скупу лабораната Србије и региона   “Дани лабораторијске дијагностике Републике Србије са међународним учешћем  - Тара 2024.”,  у организацији Асоцијације лабораторијских технолога и техничара Србије.

У конкуренцији 24 рада чији су аутори били магистри фармације, спец. медицинске биохемије , лабораторијски технолози и техничари из еминентних установа попут Ургентног центра, Универзитетског клиничког центра Србије, Београд; Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета Универзитета у Београду; Института за трансфузију крви Србије, Београд; Завода за трансфузијску медицину ФБиХ, Сарајево; ОЈ клиничке патологије, цитологије и хумане генетике, Клиничког центра Универзитета у Сарајеву;  ЈЗУ Центра за Јавно здравље, Битола; ЈЗУ Универзитетске клинике за респираторне болести код деце, Козле Скопље;  Клиничког болничког центра Осијек, Клиничког завода за патологију и судску медицинуи других,  рад  наших наставница „Иновације наставног плана и програма одсека Лабораторијских техничара у Републици Србији“, презентован на скупу освојио је 2. место.

Учешће на стручним скуповима и овај успех указују на континуирану медицинску едукацију наших наставника која ће допринети стицању стручних компетенција будућих лабораторијских техничара наше школе.

Модернизовани Наставни план и програм образовног профила Лабораторијски техничар, заснован је на   Стандардима квалификација и усмерен на исходе учења лабораторијских техничара,  објављен је 2023. године у Сл. гласнику, Просветном гласнику и ученици по овом плану и програму се образују од школске 2023/24 године.  Исти је израдила радна група Завода за унапређење образовања и васпитања, Министарства просвете у којој су учествовале и наставнице наше школе, др Биљана Мараковић Николић, специјалиста Интерне медицине и виши лабораторијкси техничар Маја Борић.

686634b2-cdcb-48cc-aeee-3b7eefefabca.jpg

10. октобар - Светски дан менталног здравља

Ове године Светски дан менталног здравља, обележава се под слоганом: „Промоција менталног здравља на радном месту“.
Светска здравствена организација, овим поводом, истиче колико је важна превенција менталних поремећаја и очување менталног здравља на радном месту. Безбедно и здраво радно окружење може деловати као заштитни фактор за ментално здравље. Неповољни услови рада утичу на ментално здравље, укупан квалитет живота и продуктивност на послу. Подржавајуће радно окружење подстиче добро ментално здравље пружајући осећање продуктивности, унутрашњег задовољства и мотивисаности за рад.

Ученици наше Школе, МС 4/2 и Ф 3/2, су се потрудили да својим радовима подсете колико је ментално здравље важно и како стално треба да радимо на његовом очувању.

Представљамо један диван рад, нашег ученика Станка Анђића, који се потрудио да својом песмом допринесе подизању свести о значају менталног здравља.

          Здравље душе

Унутар душе постоји сила

Која контролише добро и зло

Унутар душе постоји сила

Која под ногама потреса тло.

 

И та сила зна да чезне,

И та сила зна да пати

И она каткад тужна бива

Човек мора то да схвати!

 

Кад та горда сила лоше бива

Не треба је ружно звати,

Нити треба она то да скрива

Већ јој тада руку дати.

 

Помоћ сили снагу даје

Да поново гордо ходи,

Зато разум нека траје

И нек’ сваком здравље годи.

 

Станко Анђић, МС IV2

  Наставник Биљана Миливојевић

16d0408d-f717-4da9-99fd-e14c1a2ec3f8.jpg